Poruchy sluchu

 

Takmer všetky deti s rázštepom pery a podnebia majú v detstve zápaly stredného ucha. Zvyknú ich mať oveľa častejšie ako iné deti, pretože majú trochu inú Eustachovu trubicu a svaly mäkkého podnebia, ktoré sú tesne v jej blízkosti. Ak Eustachova trubica nefunguje optimálne, nedokáže sa plnohodnotne otvárať a zatvárať a prevzdušňovať stredné ucho (pozrite si obrázok). Vzniká podtlak, ten vytiahne z okolitých tkanív tekutinu, tá sa nahromadí v strednom uchu, dieťa nepočuje a uško ho môže bolieť. 

Snímka obrazovky 2021-01-27 o 16.01.08.png

Obrázok prevzatý z Moller: Kniha pre rodičov detí s rázštepom, 2008, s povolením vydavateľa. 

Zápaly v strednom uchu však môžu prebiehať aj nepozorovane a bezbolestne a to aj niekoľkokrát do roka. Ucho dieťa vôbec nebolí a rodičom sa môže zdať, že dieťa počuje dobre, pretože straty sluchu sú zvyčajne len malé (dieťa nepočuje iba v hlučnej miestnosti, trochu menej diferencuje niektoré hlásky reči, ale nemusí počuť ani to, že za ním ide auto). Rodičia si nemusia všimnúť, že dieťa má nejaký problém. Hrozí však riziko trvalého poškodenia sluchu: ak je tekutina v strednom uchu príliš často a príliš dlho, kĺbiky medzi sluchovými kostičkami, ktoré umožňujú počutie, skostnatejú (odborne zosifikujú). Prestanú sa hýbať a nebudú schopné dobre prenášať zvuk do vnútorného ucha. Pozrite si ako vzniká tzv. glue ear (mokré ucho) na tomto demonštračnom videu (video je v angličtine, ale preložený text si môžete stiahnuť tu): https://www.youtube.com/watch?v=YchcCEEnf-Y

Tento stav sa našťastie dá liečiť: protizápalovými liekmi a liekmi proti opuchu; a ak to nepomôže, dieťaťu sa do uška dočasne vložia tzv. stipulky. Sú to malé trubičky, ktoré umožnia vysušenie dutiny stredného ucha a nápravu počutia. 

Zápal stredného ucha musí vylúčiť ORL špecialista. Rodičia majú mať na pamäti pravidlo, že deti s rázštepom sú ohrozené a že treba ísť k ušnému lekárovi pri každom zápale horných dýchacích ciest (nádcha a pod.) alebo preventívne aspoň dvakrát do roka.

Objednajte sa u svojho ORL lekára.